Фестас жунінас

Guanabara Bay from the summit of Sugarloaf Mountain, Rio de Janeiro, Brazil

Якщо ви цікавитеся Бразилією, то напевно вже бачили – на фото або своїми очима – різнокольорові прапорці, розвішані на бразильських вулицях. Ці прапорці – атрибут фестас жунінас, які святкують протягом червня. Фестас жунінас (festas juninas) по-російськи і означають: червневі свята. У ці дні вшановують трьох християнських святих: Іоана-Хрестителя (24 червня), Святого Петра (29 червня) і Святого Антонія (13 червня).

Фестас жунінас супроводжуються яскравими прикрасами вулиць, особливо на Північному сході Бразилії і в невеликих містах. На вулицях розтягують ті самі кольорові прапорці.

Влаштовують ярмарки, на яких продаються солодощі і традиційні частування. У цьому беруть участь і церкви, багато з яких виставляють у дворі прилавки з їжею і напоями і навіть запрошують музикантів.

Одна з традицій фестас жунінас – це багаття. Історія цього звичаю пов’язана з святом літнього сонцестояння в європейських язичників, який потім вже з іншим значенням увійшов і в християнські традиції. Багаття на фестас жунінас – нагадування про те, що ці свята мають те ж походження, що й Іван Купала у слов’янських народів.

Крім різнокольорових прапорців, ярмарків і багать, фестас жунінас – це ще й танці в традиційних костюмах: дівчата в яскравих платтях з рюшами, а молоді люди в капелюхах, одягнені на манер сільських жителів, але теж квітчасто і смішно. Танці ці називаються квадрільі або квадрільі Жуніньо. Вони супроводжуються жартами, клоунади і несподіваними сюрпризами. Неодмінна і коронна частина кожного виступу – гра у весілля. Танцюристи розігрують на сцені любовну історію і «одружуються». Іноді нареченим і нареченою вбираються тільки двоє танцюристів, а іноді все. Жартівлива весілля – данина Святому Антонію, покровителю шлюбів. Напередодні в Бразилії святкують День закоханих, теж пов’язаний з цим святим. У святкових піснях і жартах на фестас жунінас у Антонія просять вдалого заміжжя.

Між командами танцюристів квадрільі влаштовують змагання, до яких вони ретельно готуються. У чомусь це нагадує змагання між школами самби під час карнавалу, але більш ліберальні і відкриті.

Фестас жунінас відзначають в школах, особливо в молодших класах, але не тільки. Воно й зрозуміло: діти із задоволенням вбираються в барвисті костюми і веселяться. У них все як у дорослих, і теж є наречені і наречені.

Підготовлено Оксаною Винаш