5 речей, які потрібно зробити у Белграді

Згідно Ніцше, є два різновиди краси. Та, яку можна зрозуміти розумом, і та, яку відчуваєш інтуїтивно і стихійно. Говорячи про сербський  Белград, його красу варто віднести до другого типу. Пояснити, чому сюди так тягне душу і тіло – неможливо. Та й не треба. Просто варто хоч раз в житті відвідати це місто, де контраст, мабуть, відчувається яскравіше і виразніше, ніж у славетному Стамбулі, а жителі привітніші і добродушніші, ніж на звичній Батьківщині.

Белград, історія якого налічує більше двох з половиною тисяч років, за час свого існування встиг тридцять вісім разів померти і стільки ж воскреснути. Тут змішалися католицизм і православ’я, Схід і Захід, дух війни і жага до життя, фешенебельні райони, експресивні графіті і постраждалі від натовських кулеметів і авіаударів будівлі, радість і трагізм в очах ставних сербів.

Щоб повністю відчути і зрозуміти характер Белграда, потрібно побачити грандіозний собор Святого Сави, відвідати піднесений Калемегдан, пройти всю вулицю Кнез-Михайлова, після чого покуштувати місцевої кухні в одному з кафе, поговорити з місцевими жителями на російській і без труднощів зрозуміти їх відповідь на сербській, купити в подарунок пляшку сливовиці, кинути монетку в спокійні води Дунаю і повернутися в це місто ще не раз!

  1. Побачити грандіозний собор Святого Сави

Один з найбільших православних храмів в світі і головна гордість белградців і всіх сербів займає перше місце в белградському списку «Must see»! Храм пережив кілька воєн, будувався протягом двохсот років і до сих пір не добудувався. Підійшовши до цієї могутності з мармуру і граніту і задерши голову, дивуєшся розмірам і монументальності собору.

Споглядаючи собор зовні, зовсім не скажеш, що там до сих пір ведуться масштабні будівельні роботи. Однак, зайшовши всередину, розумієш, що його приміщення навіть не перебуває на завершальному етапі обробки. Але це не заважає отримати враження від його оздоблення – на прикрашаючій баню гігантській мозаїці Спаса Вседержителя тільки одні очі Христа займають більше метра в довжину кожне.

  1. Обійти найстаріший парк Європи Калемегдан

Парк Калемегдан і Белградска фортеця, що знаходиться на його території, мабуть, найбільш відвідувані місця в Белграді після собору Святого Сави. Тут можна зробити багато різних речей: побачити на власні очі грандіозну вуличну експозицію збройової техніки від танків до гармат, середньовічні мости і ворота, трьохсотрічну Годинну вежу, піднятися на Деспотову вежу, де розташований великий оглядовий майданчик, звідки відкривається запаморочлива панорама на Белград, а також на місце злиття двох річок – Дунаю і Сави, постояти біля підніжжя символу Белграда – пам’ятника Переможцю та навіть пограти в теніс на одному з кортів.

  1. Пройти всю вулицю Кнез-Михайлова

Вулиця Князя Михайла, або Кнез-Михайлова, як її називають самі бєлградці, – найголовніша артерія міста. Усміхнені серби, мирно попивають каву, діти граються на терасах кафе, відчинені двері магазинів і ресторанів, квітучі ароматні клумби з квітами, які зливаються воєдино із  звуками фонтанів, сербської мови та балканської музики.

Кнез-Михайлова – це відкрита сцена для вуличних музикантів і прекрасний пленер для художників. Гуляючи по широкій і яскравій вулиці, відпочиваєш душею. Тут панує особлива розслаблююча аура, яка не дозволяє думати про насущні проблеми буття, тужити і сумувати.

  1. Заглянути в богемний квартал Скадарлія

У Белграді особливим місцем є квартал Скадарлія, де в XIX-XX століттях жили і збиралися багато художників і творчі особистості Сербії. Незважаючи на те, що зараз цікавих туристів тут зустрінеш частіше, ніж поетів, художників і артистів, в особливу художню атмосферу того часу поринаєш з головою.

Скадарлія – це особливий світ, трохи відокремлений від Белграда (хоч і знаходиться в самому його центрі), що живе за своїми законами і своїм розпорядком. В цьому кварталі панують гармонія, затишок, творчий дух і аромати квіткових клумб. Гуляючи по брукованій бруківці Скадарлія, раз у раз натикаєшся на старовинні Кафа (кафе), картинні галереї, антикварні магазинчики, оригінально розписані і обвиті плющем будинки.

  1. Знайти найоригінальніше графіті в Белграді

Уявити Белград без графіті вкрай складно. Це його абсолютно невід’ємна складова, яка найбільш яскраво передає характер сербської столиці. Графіті зустрічаються практично на кожному будинку і являють собою не просто безглузді написи, а стріт-арт з задумкою та ідеєю.

Бєлградське графіті надзвичайно різноманітне: починаючи від самостійних, цілісних, художніх, можна сказати, творів, і закінчуючи абсолютно звичайними написами. Найчастіше зустрічаються політичні графіті, що містять відкритий заклик ненавидіти і проклинати НАТО і Євросоюз і вихваляють Росію і росіян «братушек». Свої графіті також люблять залишати і футбольні вболівальники – багато стін прикрашають портрети сербських футболістів і тренерів.

Підготовлено Сергієм Коростієм

1 Trackback / Pingback

  1. vye80e80mt5enfn5tcev5y6ec6

Comments are closed.